Anasayfaya Dön Kategoriler

Ayakta İdrar Yapmanın Zararları


Ayakta işemenin insan bireyleri için sağlıksız olduğu, cinsel yaşamı olumsuz etkilediği ve gelecekte prostat kanseri gelişme olasılığını arttırdığı düşünülmektedir.


Ayaktaki idrara çıkma ve doğrudan prostat oluşumu üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ayakta idrara çıkma sonucu idrarın sadece bir kısmı idrar kesesinde (idrar kesesi) kaldığından, şikayetler idrar nedeniyle irin v. s şeklinde gelişir.


Bu nedenle, mesanede idrar bırakmamak ve tam boşalmayı sağlamak için oturmak ve idrar yapmak gereklidir.
 

Hormonal Nedenler


Prostat testosteron gelişiminde (erkek hormonu) bir çok hormon şeklinde etkilenir. Özellikle, prostat bulutlu yaşta hormonal aktivite ile gelişir.


Hormonlarda azalma (testosteron) 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Bu hormonun olmaması nedeniyle prostatın bazı kısımlarını etkileyemez, prostatın lobları büyür ve idrar dış kanalını sıkıştırır.
 

Ayakta idrar iyi mi?


Şimdiye kadar bu konuda birçok işçilik giderleri yapılmış olsa da, yüksek güvenilirliğe sahip işgücü harcamalarının sayısı sınırlıdır.


Meta-analiz dediğimiz, tüm çalışmaların verilerini inceleyen ve sonuçları sunan en yüksek kanıt seviyesine sahip araştırma makalesi kısa sürede gösterildi.


Yapılan araştırmalarda maksimum idrar akış hızı, idrardan sonra mesanede kalan idrar hacmi ve idrara çıkma süresi incelenmiştir.


Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Ayakta durma ve oturma idrara çıkma sırasında genç ve orta yaş erkeklerin değerleri arasında fark yoktur.


Prostat bezi büyütüldüğünde ve idrar yolunda tıkandığında, alt idrar yolu şikayetleri (zayıf idrar akışı, sık idrara çıkma, çatallı veya dağınık işeme, tüm idrarı bir kerede boşaltamama ve gece idrara çıkma gibi) görülür.


Özellikle 50 yaşın üzerindeki bu grup insan için oturma pozisyonunda oturması önerilir. Bu nedenle, oturma pozisyonunda daha hızlı ve daha fazla idrar yaparlar, bu da mesanede daha az idrarla sonuçlanır.


Yaşlı erkeklerin idrar ayaktan yerleşmeye çalıştıklarında pelvik kaslarını kanama olasılığı daha yüksektir ve bu durumda idrar akışı ve deşarj fonksiyonu bozulur.


Oturma pozisyonunda pelvik kaslar gevşer, mesane kası ve hatta karın kasları kasılır ve daha fazla idrar daha güçlü bir akımla boşaltılır.


Anal sfinkter (makattaki büyük abdestleri kontrol eden Kas), ayağa idrar yaparken gaz veya dışkı kaçırma korkusu ile sözleşmeli. Bu kasılma sırasında pelvik kaslar kasılır ve idrar akışı önlenir.


Yapma alışkanlığı da kültürel ve dini faktörlerden etkilenir. Dinimizde ayakta idrara çıkma önerilmez.


Bu, ayakta dururken giysilerden ve etrafından sızan idrardan kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak, ayaktan idrar yaparken, mesane tamamen boşaltılmaz ve kalan idrar çamaşırlarda daha sonra ıslaklık ve kontaminasyona neden olur.


İdrar borusu (üretra), kalan idrarı çıkarmak için arkadan öne doğru emilebilir. İdrar ortamının hijyenik koşulları da çok önemlidir.


Hijyenik olarak uygun bir ortamın yokluğunda, ayakta idrara çıkma daha sağlıklı olabilir. Bazı yaşlı hastalar veya diz-kalça-omurga eklem rahatsızlıkları olanlar çömelmez veya çömelmez tavsiye edilmez.


Bu insanlar ya oturma ya da bir destek temelinde ayakta işeyebilirler. Oturma veya çömelme konusunda zorluk çeken kadınlar için özel cihazlar bile geliştirilmiştir.


Her iki ayağın oturma pozisyonunda otururken veya taburcu olurken tam rahatlama için yere çarpması gereklidir.


Özellikle, sağlıklı dışkılama için çömelme pozisyonu önerilir. Bu aynı zamanda yetişkinler tarafından kullanılan klozet kullanmak zorunda çocuklar için bir sorundur.


Sadece dışkılama için değil, aynı zamanda sağlıklı bir idrara çıkma fonksiyonu için boya uygun tuvaletler veya yan basamaklar kullanılmalıdır.


Sonuç olarak, yaşlı erkekler için oturma veya çömelme idrar sağlık için daha faydalıdır. Genç-orta yaş erkekler için ayakta durma veya oturma idrarında fark yoktur.


İdrar ortamı ve hijyenik koşullar da idrara çıkma şeklinde belirleyicidir.


Çömelme İdrarının Tıbbi Faydaları


Çömelirken, karın kasları büzülür, dizler karına basar; bu nedenle mesane basınç altında kalır.
Sedasyon sonucu mesane tamamen boşaltıldığından, mesanede daha fazla idrar kalmaz; mesane tamamen boşaltılır.


Bu idrar yolu ve mesane taşlarının oluşumunu engeller, şikayetler şeklinde prostat hastalığının azaltılmasında da etkilidir. Çömelirken idrar biraz sola eğilmelidir.


İdrar yolunun anotomisine en uygun olan bu pozisyonda idrar yolunun ve mesanenin tamamen boşaltılması mümkündür.
 

Ambulatuvar İdrarın Zararı

* Mesane kanseri oluşumu
* Mesane taşı oluşumu
* Mesane mukozasının iltihabı
* Mesane üreten mikroplar artan (aşağıdan yukarıya doğru diffüz) böbrek iltihabı
* Prostat büyümesi
* Sifilitik ve düşük sıcaklık mikropları aşırı kirli şehir tuvaletlerinde paça yayılır, göz sifilizi (göze bulaşan sifilizden dolayı) ve klamidya hastalıkları eşlerde ve çocuklarda görülür.
 

Sonuç olarak;

İdrar oturan; mesane tamamen aşağıda idrar taşıyan kanal deliği ile, tam boşalma sonuçlanan bitişik doku ve organlara bağlamak bağlar vasıtasıyla ileri döner.


Bizim kültür ve din belirtildiği gibi ayakta idrar görgü aykırıdır. Bu nedenle, ayakta idrar yapıldığında, idrarın bir kısmı hastalıklara neden olan mesanede kalır.


Bu onların ibadet zarar verebilir. Peygamberimiz (sav) bu konuya dikkat çekmek için uyardı ve uyardı. Aksi takdirde necaset yaymadan ayakta idrar yapmak günah olmaz.


Bununla birlikte, hem insan için uygundur hem de sağlık için daha faydalıdır.

Konu Etiketleri

#Ayakta İdrar Yapmanın Zararları # Ayakta işemenin Zararları # ayakta işemek günah mı # ayakta idrar yapmak günah mı # ayakta tuvalete gitmek # oturmadan işemek # oturmadan işemek zararlı mı # tuvalet # ayakta idrar yapmak ne kadar zararlı # ayakta işemek ne kadar zararlı

Diğer Yazılar

dizincele | dizi haberleri, dizi önerileri

dizincele nedir? dizincele 2020 yılında kurulan yeni nesil, dizi & filmleri sanatsal inceleme projesidir. dizincele.com'a hoşgeldiniz.  dizincele 2020 yılından beri tüm Dünya tarafından kullanılan Netflix platformunun dizi, film ve belgesel içerikleri hakkında haberler, incelemeler ve görüşler Netflix sevenler tarafından sunuluyor ve tartışılıyor. dizincele kendi ürettiği içerikle...

Devamı

Vikipedi Artık Tekrar Özgür Ansiklopedi

Wikipedia Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia erişim engelini kaldırma kararının ardından Resmi Gazete'de yayımlanan Ankara 1. ceza hakimliği erişim engelini kaldırmıştır. Vikipedi'ye resmi engeller tek tek kaybolur. 1. Ankara, Sulh Hakimlerinin kararı ile Türkiye'de Wikipedia'ya tekrar erişimin açılmasına engel oldu. Bu sabah Resmi...

Devamı

You Dizi İncelemesi

Merhaba, arkadaşlar. Bugün, netflix'in önde gelen projelerinden biri olan You dizi incelemesi ni yapacağım. Sen Caroline Kepnes tarafından Roman dayalı bir gerilim olduğunu. İkinci sezonun neredeyse ilk sezonunda gerekli onay verildi. Penn Badgley ve Elizabeth Lail'in oynadığı dizi şu şekildedir; parlak bir muhasebeci ve kibar bir kitapçı operatörü o...

Devamı

Otobüs ile Avrupa Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Bir otobüs düşünün ve siz, 50 diğer hoş insan gibi, 20 gün boyunca Avrupa'nın en güzel şehirlerini geziyorsunuz. Gün İtalya'nın Roma kenti sokaklarında kaybolur gibi, geçen gün bir kadeh şarap ile, Paris, Fransız başkenti görünümünü izlemek. Sonra Prag, Avrupa'nın en keyifli gece hayatının kalbinde çılgın bir şekilde dans bir akşam var. Viyana'da, evlerin içinden akan nehir kenarında oturuyor ve viyolonsel müziğin tadını çıkarıyorsunuz.…...

Devamı

Tinder Premium Hack (iOS)

Merhaba arkadaşlar Can Yeşilyurt bugün size Tinder’da sınırsız özellikleri açmanıza yarayacak uygulamayı göstereceğim. Öncelikle aşağıda bulunan butona tıklayıp kurulumu yapınız. İndirdiğimiz uygulamayı açalım ve üst sekmeden Apps bölümüne gelelim. ...

Devamı

C2.me Ban Kaldırma Android

SİSTEM DURUMU: ÇALIŞIYOR ✅ Merhaba arkadaşlar. Bir çok kişi bana Connected2.me adlı uygulamadan ban yediğini nasıl düzelteceğini sordu bende Connected2.me uygulamasının resmi Google Play sürümünü biraz düzenleyim Ban sorununu kaldırdım ve bu uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim. Kurulum Telefonunuzdan Connected2.me uygulamasını kaldırın. İndirdiğiniz C2.me-CyCode.a...

Devamı